kremacje-buk

Zakład Pogrzebowy Gloria w Buku oferuje kompleksową pomoc w organizacji ceremonii pogrzebowych zarówno w formie tradycyjnej, jak i z kremacją. Dostrzegłszy, że kremacja jest coraz częściej stosowanym rodzajem pochówku – dokładamy wszelkich starań, aby pogrzeb z kremacją przebiegał zawsze równie uroczyście, jak jego tradycyjny odpowiednik. Dbamy o przygotowanie oraz przeprowadzenie wszystkich procedur, a także o dobór odpowiednich akcesoriów pogrzebowych. Jesteśmy również gotowi do wyjaśnienia wszystkich wątpliwości, które mogą się przy tej okazji zrodzić.

Dlaczego kremacja?

Kremacja to forma pochówku darzona coraz większym zainteresowaniem, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Przyczyniają się do tego względy ekonomiczne oraz praktyczne: kremacja wybierana jest najczęściej tam, gdzie na cmentarzach brakuje miejsc na pochówek tradycyjny. Tymczasem wiele rodzin nie wyobraża sobie, aby poszczególni ich członkowie byli chowani w różnych miejscach i na różnych cmentarzach. Stąd coraz częstsze decyzje, aby zarezerwować grób urnowy na kilka pochówków lub też miejsce w kolumbarium.

Kremacja – jak przebiega?

Same etapy przygotowania ciała osoby zmarłej do kremacji nie odbiegają zasadniczo od przygotowania ciała zmarłego do pochówku tradycyjnego. Zmarły jest ubierany w wybraną odzież lub też owijany całunem, po czym tak przygotowane ciało składa się w trumnie. Jeśli w ciągu życia Zmarły używał rozrusznika serca – urządzenie to musi być usunięte przed kremacją. Trumny stosowane do kremacji nie są lakierowane ani malowane, pozbawione są też różnych elementów zdobniczych oraz metalowych (typu uchwyty).

Sama kremacja zajmuje około 2,5 godziny. Przebiega w piecu kremacyjnym, w którym panuje temperatura 900-1200 stopni Celsjusza. Prochy po kremacji są umieszczane w urnie, wybranej wcześniej przez Rodzinę Zmarłego.

Kremacja w różnych wyznaniach

Kremacja to nie nowa forma pochówku. Znana jest od wielu tysięcy lat i stosowana w różnych kulturach i religiach. Kremacji poddawane są od wieków ciała wyznawców hinduizmu i buddyzmu, którzy wierzą, że spopielenie ciała pozwala duszy na pełne wyzwolenie. Wyznawcy protestantyzmu także nie mają nic przeciwko kremacji, natomiast zdecydowanie przeciwny jest jej Kościół Prawosławny, mormoni oraz muzułmanie. Kościół Katolicki podchodził do kremacji przez lata z dużą rezerwą, żeby nie określić tego niechęcią. Dopiero w roku 1963 możliwość kremacji została dopuszczona przez Kościół Katolicki i w tej chwili jest dla wyznawców katolicyzmu dozwolona, o ile nie jest wybierana z pobudek przeciwnych wierze.